MARZEC 2020r.
11.03.20r. - MEN decyduje o zawieszeniu zajęć lekcyjnych w dniach 12-13 marca. W szkołach odbywają się jedynie zajęcia opiekuńcze. Szkolne Koła NSZZ „Solidarność” ustalają z dyrektorami zasady organizacji pracy nauczycieli i pracowników administracji i obsługi w tych dniach.
16-24.03.20r.- Zawieszenie zajęć w szkołach. Nauczyciele i część pracowników pozostają w gotowości do pracy. Pośpiesznie organizowane jest nauczanie zdalne. Na terenie placówek tworzone są pierwsze procedury oraz zasady pracy zdalnej i nauczania na odległość. Trwa oczekiwanie na konkretne wytyczne z ministerstwa i organów prowadzących placówki. Nauczyciele na własnym sprzęcie i w oparciu o naprędce poszerzaną wiedzę organizują swoje warsztaty pracy zdalnej oraz pomagają rodzicom i uczniom w przygotowaniu się do tego typu pracy. Wobec różnej postawy dyrektorów w Regionie Gdańskim NSZZ „Solidarność” POiW wystosowuje apel do szkól o umożliwienie nauczycielom i pracownikom AiO wykonywania swoich obowiązków z domu jako formy adekwatnej do stanu zagrożenia zdrowia publicznego. Komisja Międzyzakładowa POiW w Gdańsku zasięga opinii prawnych ws. wynagradzania za czas nieobecności w pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Tworzone są pisma do dyrektorów placówek ws. gotowości do pracy. Biuro gdańskiej Komisji Międzyzakładowej zmienia organizację swojej pracy na zdalną.
25-30.03.20r.- 25 marca na terenie wszystkich placówek oświatowych Gdańska wprowadzone zostaje nauczanie zdalne. Nauczyciele, uczniowie i rodzice komunikują się głównie poprzez Gdańską Platformę Edukacyjną i aplikację Teams. Powszechnie wykorzystywany przez nauczycieli jest też prywatny telefon, skrzynka e-mail, Facebook, Messenger itp. Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” wystosowuje stanowisko ws. sytuacji w szkołach w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W piśmie wyraża uznanie dla pracowników placówek oświatowych za pracę w trudnych i bardzo odmiennych warunkach, dziękuje władzom miasta Gdańska za formułowanie wyważonych oczekiwań wobec gdańskich szkół i placówek oświatowych. W piśmie przede wszystkim jednak zostaje wyrażone stanowisko Związku ws. określenia metod i warunków pracy oraz zaniepokojenie niezadowalającym stanem gotowości do pracy zdalnej (brak sprzętu, oprogramowania, szybkich łącz internetowych, właściwego przygotowania nauczycieli, rodziców, dzieci). Komisja Międzyzakładowa POiW w Gdańsku występuje z pismem do dyrektorów szkół, w którym prosi o ograniczenie dokumentacji pracy zdalnej, reorganizację pracy pracowników AiO tak, aby ograniczyć ich obecność w placówkach, przekazuje do władz oświatowych Miasta Gdańska opinię prawną ws. braku podstaw do niewypłacenia należności za godziny ponadwymiarowe.
KWIECIEŃ
2.04.20r.- kończy się termin, w którym zgodnie z przepisami organizacje związkowe powinny otrzymać arkusze organizacyjne na rok szkolny 2020/21 do opiniowania. Związki mają dziesięć dni roboczych na wyrażenie swoich opinii.
Do szkól rozesłana zostaje ankieta dotycząca zwolnień i wakatów przewidzianych w arkuszach organizacyjnych.
12.04.20r.- Do władz oświatowych Gdańska wystosowane zostają zapytania dotyczące kwestii wykorzystania środków za niewypłacone nadgodziny, sprawa planowanych na 1 kwietnia 2020 podwyżek dla AiO, zasady powierzeń w Gdańsku funkcji dyrektorów w związku z wydanym rozporządzeniem MEN.
20.04.20r.- KM interweniuje ws. nieudostępnienia arkusza organizacyjnego i konfliktu dyrektora ze związkami zawodowymi w jednej z gdańskich szkół podstawowych.
Pojawia się problem konsultacji z maturzystami, którzy po 26 maja 2020r. nie będą już uczniami szkoły.
22.04.20r.- Związek otrzymuje odpowiedź na swoje pismo z dnia 12.04.20r. W piśmie zostaje podana kwota jaką Miasto dysponuje z tytułu niewypłacenia nadgodzin w oświacie w marcu i sposób jej wydatkowania. Nadal nierozwiązana jest kwestia podwyżki dla AiO. Przekazana zostaje też informacja o zamiarze powierzania na okres 10 miesięcy funkcji dyrektora w roku szkolnym 2020/21.
20-30.04.20r.- Prezydium KM przechodzi na system pracy zdalnej z wykorzystaniem aplikacji Teams i Skype.
21.04.20r.- Wprowadza się możliwość częściowego przywrócenia zajęć opiekuńczych w placówkach oświatowych od 4 maja 2020r. Dyrektorzy i pracownicy szkół i przedszkoli w oparciu o bardzo ogólnikowe wytyczne z MEN usiłują opracować potrzebne procedury.
22.04.20r.- Zostaje wydane już kolejne w ciągu trzech tygodni rozporządzenie regulujące funkcjonowanie placówek oświatowych. Zostają w nim podane między innymi terminy i tryb przeprowadzenia egzaminów i rekrutacji do szkół.
27.04.20r.- Kurator wystosowuje list, w którym krytycznie ustosunkowuje się do niektórych działań dyrektorów. W odpowiedzi „Solidarność” prosi Kuratorium o wyjaśnienie i zmianę stanowiska.
W odpowiedzi na dynamiczną sytuację w oświacie gdańska NSZZ „Solidarność” POiW wystosowuje szereg pism. Są to między innymi pisma do Kuratorium Oświaty, do Krajowej Sekcji, do dyrektorów. Prowadzone są też konsultacje proponowanych zmian ustawy KN.
MAJ 2020r.
Do konsultacji zostaje przekazany projekt terminów rekrutacji do szkół na rok 2020/21. Władze Gdańska podejmują decyzję o przedłużeniu dyżurów wakacyjnych w oddziałach przedszkolnych i przedszkolach do pięciu tygodni. NSZZ „Solidarność” POiW negatywnie opiniuje tę decyzję.
Zostają wydane kolejne rozporządzenia ws. organizacji pracy zdalnej, między innymi Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje decyzję o wprowadzeniu zajęć opiekuńczych dla klas 1-3 SP od 25 maja. W tej sytuacji w placówkach tworzone są procedury postępowania. Przewodniczący kół współpracują ze środowiskiem szkolnym przy tworzeniu regulaminów i pism dla rodziców.
W związku z powrotem do szkól klas 1-3, wprowadzeniem konsultacji dla uczniów ze starszych roczników oraz w obliczu zbliżających się egzaminów klas ósmych i matur gdańska „Solidarność” wnosi o zabezpieczenie środków ochrony i testów na COVID-19 dla nauczycieli.
Biuro NSZZ „Solidarność” POiW przywraca dyżury w swojej siedzibie.
CZERWIEC 2020r.
Zgodnie z zasadami i wymogami epidemicznymi oraz w oparciu o wytyczne MEN w szkołach przeprowadzone zostają egzaminy klas ósmych oraz matury. Szkoły przygotowują się do zakończenia roku szkolnego. W nietypowych warunkach wystawiane są oceny, przeprowadzane zostają zwroty podręczników do bibliotek, rady pedagogiczne, klasyfikacja uczniów i zakończenia roku szkolnego w placówkach.
Zostają opublikowane kolejne akty prawne regulujące zasady funkcjonowania placówek oświatowych.
Zostaje podjęta decyzja ws. organizacji obchodów 40- lecia Związku, prowadzona jest sprawa skargi na dyrektora jednej z gdańskich szkół, powstają pisma do władz Gdańska, do Kuratorium, do Krajowej Sekcji. Zbierane są informacje o ruchach kadrowych, członkowie Związku otrzymują pomoc prawną i merytoryczną w przypadku pojawienia się problemów pracowniczych.
Iwona Puchalska