Przeniesienie księgowych i pracowników płac do GCUW spowodowało znacznie większe obciążenie dodatkowymi obowiązkami, zadaniami pracowników administracji, którzy pozostali w placówkach, co nie zostało zrekompensowane dodatkowym wynagrodzeniem. Istnieje obawa, że to obciążenie po odejściu kadrowych jeszcze bardziej się zwiększy ze względu na mniejszą liczbę pracowników administracyjnych w placówce.
Przekazanie usług kadrowych może spowodować, tak jak w przypadku usług księgowo–płacowych, konieczność większego zaangażowania dyrektorów poprzez stały kontakt mailowy i telefoniczny z kolejnym pracownikiem GCUW (jest już i tak tych kontaktów bardzo wiele
z kilkoma osobami, odpowiedzialnymi za różne części budżetu).
Naszym zdaniem, przekazanie obsługi kadrowej może zakłócić sprawność, terminowość funkcjonowania placówek w tym zakresie.
Nadal nie jest wdrożony elektroniczny obieg dokumentów, co miało być zrealizowane do końca 2017 roku. Podobnie nie jest określony szczegółowy katalog usług świadczonych przez GCUW.
Nie są jasno zdefiniowane zadania leżące po stronie szkoły/placówki związane z obsługą finansowo-księgową, a mają dojść nowe zadania.
W naszej opinii najlepsze jest dotychczasowe rozwiązanie, czyli przekazywanie usług kadrowych do GCUW tylko na wniosek dyrektora. Taka zresztą obietnica została złożona przez Prezydenta Miasta Gdańska na jednym ze spotkań z dyrektorami przed rozpoczęciem działalności GCUW.
Uzasadnienie do uchwały nie określa sposobu przejścia pracowników kadr do GCUW,
czy wszyscy otrzymają propozycje pracy w centrum? Jakie warunki pracy i płacy będą zaproponowane przez GCUW pracownikom, których obowiązki z tytułu zajmowania
się kadrami stanowią tylko część etatu?
Należy ubolewać, że projekt uchwały albo wcześniej pomysł związany z centralizacją kolejnego obszaru edukacji nie był szeroko konsultowany z dyrektorami szkół i placówek oświatowych oraz pracownikami kadr.
Ze względu na wiele pytań i wątpliwości projekt uchwały opiniujemy negatywnie.