W naszej ocenie proces wyboru instytucji zarządzającej i prowadzącej PPK został przeprowadzony z pominięciem NSZZ „Solidarność”. Nie braliśmy udziału w procesie tworzenia narzędzi do wyboru takiej instytucji, ani też w samym jej wyborze. Nie odbyło się również zapowiadane na dzień 18.02. 2021r. spotkanie, które zgodnie z zapowiedziami miało mieć na celu omówienie złożonych ofert. Podczas spotkania w dniu 22.02.2021 r. poinformowano nas jedynie o dokonanym już wyborze i o sposobie, w jaki mamy złożyć dokument wyrażający akceptację podjętej wcześniej decyzji bądź jej brak.
W art. 7 ust. 4a Ustawy z 4.10.2018 r. z późn. zm. (Dz.U. 2018 poz. 2215) o Pracowniczych Planach Kapitałowych zapisano:
„Wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa może, w imieniu podmiotów zatrudniających, będących jednostkami organizacyjnymi danej jednostki samorządu terytorialnego, dokonać wyboru instytucji finansowej, z którą te podmioty zatrudniające zawrą umowy o zarządzanie PPK. Wybór, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dokonywany jest w porozumieniu z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych działających
w jednostkach organizacyjnych objętych wyborem…”
Naszym zdaniem, w związku z wyłączeniem nas z procesu opracowania stosownych narzędzi i przeprowadzenia wyboru instytucji, nie zostały zachowane etapy prowadzące do porozumienia w powyższej sprawie. Porozumienie nie powinno opierać się tylko na złożeniu podpisu pod wybraną przez Zespół zadaniowy ofertą.
Konkludując, odstępujemy od złożenia przedstawionego przez Państwo formularza wyboru.
Z poważaniem
Bożena Brauer